Detaylar

Ataerkil, muhafazakar ve yeniliklere kapalı yapıdaki ailesi ve çevresi tarafından bu doğrultuda yönlendirilmeye çalışan Zeynep’in bu baskı ve yasaklara karşı direnci ve istediği hayatı yaşama mücadelesi.

Yönetmen: Faruk Çelen
Görüntü Yönetmeni: Celal Köken
Oyuncular: Oya İloğulları, Hasan Hüseyin Elmas, Emine Özkan, Ebubekir Çetiner, Ebru Okuyucu, Ecenaz Yalçın, Coşkun Alp

Bir Cevap Yazın

8 Yorum

 • ddilanyalcin7 7 yıl önce

  çok duygulandım bir kadın olarak. İnanın en nefret ettiğim şeydir özgürlüklerin kısıtlanması. Bunun farkına varıp bir kısa film oluşturulması hala hayatta olan güzel düşüncelerin olduğunu gösterdi bana.

 • Şahin 7 yıl önce

  Merhaba,
  Böyle bir filme okul sahnesi çekebilmek için imam hatiplileri ve dahi imam hatipi nasıl kandırdığınızı çok merak ettim.

 • CANSU 7 yıl önce

  İNANÇ ÖZGÜRLÜK, İNANÇSIZLIK TUTSAKLIK ve AHMAKLIKTIR.
  Ben kendi isteğiyle tesettüre giren ve Uluslararası resim yarışmasında dereceye girmiş, sanatla ve kültürle içiçe bir MÜSLÜMAN KADIN olarak çok ilginç karşıladım bu filmi. Baskı sadece dini öğretilerle olmaz.Siz ne kadar ” yav he he” deseniz de islam kadını korumak için bu sınırları çizmiştir. Eğer ben (daha 2 ay önce açık bir kadındım) tesettüre girdikten sonra ÜZERİMDEKİ İĞRENÇ ERKEK BAKIŞLARININ AZALDIĞINI GÖRÜYORSAM kimse bana kapanmak tutsaklıktır demesin. Asıl kadını sizlerin zihinleri METALAŞTIRIYOR. Ayrıca siz bir pilot kalemi bile üreten bir insanın var olduğuna inanıp bu kainatın tesadüfen oluştuğuna inanan aciz insanlarsınız. Çünkü eğer inanıyor olsaydınız size hiçbir bilim adamının yaratamayacağı kadar muhteşem düzenli çalışan organizmanızı bahşeden yaradanı sever, şükreder iman ederdiniz. Ancak siz hayatta değer verdiğiniz insanlardan olan annenizi babanızı ya da eşinizi memnun etmeye çalışır, size bir el kol bile bahşetmemiş bu insanlara resmen taparsınız ama yaradana iman etmezsiniz.Ne büyük nankörlük içerisindeyiz! Bu, filmde resmen islamofobi yansıtılmıştır. Baskıcı, zorba bir tavır KARAKTERLE İLGİLİDİR. İNANÇLA DEĞİL.

  • Maalesef ki yalnızca yargılayarak, inançların eleştirilmesi gereken noktalarını eleştiren insanları inançsız olarak nitelemeniz, sizi de zorba bir tavırdan ötesine geçirmiyor. Kaldı ki eleştirilerin yapılmasının altında yatan temel nedenin, bu tür baskıcı tavırlar güden insanların bunu doğru şeyi yaptığına inanarak yapmasının ortaya çıkaracağı tehlikelere karşı yapıldığını görmüyor veya önemsemiyor oluşunuz da, kendinizi sorgulamanız gerektiğinin önemli bir kanıtı.

  • Selin 2 yıl önce

   Kadını korumak yerine erkekleri eğitseydik bu halde olmayacaktık. Zira kapanmak olayı çözecek olsa hiçbir kapalı kadın tacize uğramazdı. Erkeklerin pis bakışları onların pis zihniyetinden kaynaklı malesef. Ben neden sırf birileri bana bakmasın diye isteklerimden mahrum kalayım, neden istediğim gibi giyinemeyim? Göz onların gözü değil mi, bakmasınlar. Kadınları kurtaracak tek bir şey varsa o da erkekleri eğitmektir, kadınlar üzerinde hiçbir hakları olmadığını öğretmektir. Erkeklerin kadınlar üzerinde hak iddia etme sebebi de kadınları kendilerinden güçsüz görmesidir. “Ben erkeğim istediğimi yaparım” düşüncesinde olan erkekler yüzünden binlerce kadın öldürülüyor bu ülkede. Neden, çünkü erkek çocukları pohpohlanarak, kız çocukları ise hor görülerek yetiştiriliyor. “Aman oğlum sen otur sen erkeksin, ablan sana hizmet etsin.” diyen aileler yüzünden bu haldeyiz. Kadınların marketten ped alırken sanki utanılacak bir şeymiş gibi gazeteye sarılması fakat erkeklere göster oğlum amcana pipini diyenler yüzünden bu haldeyiz.“Kocandır döver de söver de aldatır da” diyenler yüzünden bu haldeyiz. Demek istediğim şu ki biz bu erkekleri eğitmezsek, kadınlara ne gözüyle ne de sözüyle şiddet uygulama haklarının olmadığını öğretmezsek ve kadınlarımızı susturursak daha neler neler olur bu ülkede düşünmek bile istemiyorum.

 • ferhat özmen 7 yıl önce

  sinema bu değil işte… bu kadar bıçak sırtı bir konuyu bu kadar KÖR GÖZE PARMAK çekersen ve bunun adına da sinema dersen…Tövbe Tövbe:) Direkt bize kitap yazsaydın daha başarılı olurdun. Yapmayın arkadaşlar lütfen yapmayın…Beynininizin içindekilerini kusup çekmeyin…Filmin Dramatik yapısını, sinemanın gücüne keşfedin…ne anlayayım bu filmden…Bundan on kat daha etkili imam hatipli hikayesi vardır…

 • Çok üretken bir konu ancak böyle kısırlaştırılabilir. Hiç mi edebiyatla ilgilenmediniz dedirtiyor. Dans edenleri gördüğümde de tiksindim. İkame iyi bir şey midir? Buna cevap vermediği için yavan bir film.

 • Yeniliği savundugu mesajı var filmde fakat neden bizim insanımız bu yeniliği batının sadece kültürü olarak algılıyor. Batı kültürünü batılılardan daha iyi yaşamasına rağmen üstünde ezikliği hissedip kendi değerlerine karşı çıkıp eleştiriyor. Komik olacak ama bizim kültürümüz olan halay neden öne çıkmıyorda fimde öne çıkan birilerinin kendi kültürlerini modern diye bize sundugu danslar çıkıyor.. Birileride çıksın yeniliklerin bilimsel bağlamda alınması gerektiğini söylesin. Birisi çıksında kültürün değil bilimin alınması gerektiğini söylesin !!!